Cyfrowy nomadyzm #2: rezerwacje lotów i hoteli

Rezerwacje lotów i hoteli

W kolejnej części mój poradnik cyfrowego nomada, postara przybliżyć Ci w jaki sposób efektywnie i tanio rezerwować noclegi w hotelach oraz loty samolotami. Dodatkowo podaję Ci też interesujące wskazówki, jak przedostać się pomiędzy lotniskiem a Twoim miejscem pobytu, oraz na co zwracać uwagę przy wyborze linii lotniczych.

Wyszukiwarki lotów

eSky

Całkiem przydatna wyszukiwarka lotów, od której zaczynałem swoją przygodę z podróżowaniem. Posiada ona prosty interfejs, w którym możesz przeszukiwać bazę danych korzystając z wielu dodatkowych parametrów, takich jak: sortowanie po najtańszych ofertach, liczba przesiadek, linie lotnicze, czy lotniska przesiadkowe. Trochę gorzej się ona sprawdza, jeśli nie masz sprecyzowanych kierunków lotów (wtedy lepiej korzystać kiwi). Oprócz lotów serwis udostępnia też oferty noclegów, ubezpieczenia czy najmu aut.

Fly4Free

Jest to bardzo ciekawy serwis, który zawiera oferty tanich wycieczek, lotów, hoteli jak i samych wakacji typu all inclusive. Strona nie posiada swojej przeglądarki lotów (korzysta z powyższego eSky), a jedynie artykuły odnośnie wycieczek. Większość z nich to oferty typu last minute, albo ostatnie miejsca w samolocie. Także serwis będzie przydatny, jeśli nie masz sprecyzowanych planów wakacyjnych i liczysz po prostu na wakacje „po kosztach”.

Kayak

Szczerze mówiąc serwis bardzo podobny do eSky. Na wyróżnienie zasługuje moim zdaniem ciekawie zaprojektowana aplikacja na telefon. Mniej najbardziej podoba się opcja Explore, która pokazuje w formie interaktywnej mapy wszystkie planowane połączenia z danego miejsca, w konkretnym obszarze czasowym.

kayak
Widok mapy z sekcji Explore w serwisie Kayak

Kiwi

Moja ulubiona wyszukiwarka lotów. W przeciwieństwie do poprzedników, kiwi jest naprawdę potężnym narzędziem do szukania odpowiednich połączeń lotniczych. Chcesz znaleźć jakiekolwiek połączenie z Polski do miejscowości docelowej Twojej podróży? Nie ma problemu. Kiwi Ci to umożliwi, dodatkowo możesz wybrać w jakie dni interesuje Cię lot, a także czy chcesz wrócić tą samą trasą czy nie. Dodatkowo Kiwi ułatwia Ci możliwość dokonania onboardingu online, także zakupić odpowiednie ubezpieczenie czy wynająć auto pod lotniskiem.

Żeby nie było, że ten serwis ma same plusy, na minus jest praktycznie brak jakiekolwiek wsparcia użytkowników ze strony providera (co jest raczej standardem). Niestety, ale jeśli coś będzie nie tak z Twoim lotem, to chyba lepiej skontaktować się z liniami lotniczymi bezpośrednio.

Linie lotnicze

W Polsce głównie będziesz korzystać z zaledwie kilku linii lotniczych. Będą to głównie Lot, Ryanair i Wizzair.

Ryanair

Moim zdaniem najlepsze linii z wyżej wymienionych. Owszem samoloty tej linii pozostawiają wiele do życzenia. Prawdą jest też, że podczas podróży pasażerów czekają tysiące prezentacji nikomu niepotrzebnych produktów. Jednak biorąc pod uwagę, że Twój lot jest krótki (do 3 godzin), to Ryanair sprawdza się znakomicie. Głównym plusem moim zdaniem jest spora liczba połączeń zaoferowanych przez tą linię lotniczą, a także mobilny onboarding, dzięki któremu można ominąć kolejkę do odprawy, w przypadku gdy podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym.

Wizzair

Ogólnie wydaje się, że jest to linia lotnicza praktycznie jeden do jeden podobna do firmy Ryanair. Niestety w moim przypadku Wizzair przynajmniej raz porządnie mnie zawiódł. Zdarzyło się to podczas mojego pobytu na Cyprze, z którego miałem lecieć do Bułgarii. Bilet lotniczy kupiłem zaledwie dwa dni przed wylotem. Z racji, że był to okres pandemii Koronawirusa, sprawdziłem dokładnie wszelkie informacje na stronie gov-u, czy przelot będzie możliwy. Niestety podczas samej odprawy, obsługa samolotu poinformowała oczekujących, że zgodnie z nowymi restrykcjami nałożonymi na Cypr przez Bułgarię, nikt (poza obywatelami Bułgarii i szczególnymi wyjątkami) nie będzie miał możliwości wejść na pokład.

Faktycznie na stronie bułgarskiego rządu (tak na marginesie, tylko i wyłącznie pisanej w ich języku) okazało się, że cztery dni wcześniej weszły nowe restrykcje. Ja takim razie pytam, gdzie uczciwość firmy Wizzair, która sprzedaje bilety, wiedząc, że i tak są nie do zrealizowania. Jak dla mnie trochę absurd, natomiast tak naprawdę ciężko ocenić, jak zachowałyby się w takiej sytuacji inne linie lotnicze. Na plus, odrobine wygodniejsze samoloty oraz ciekawy program lojalnościowy.

Lot

Chyba najgorsza linia lotnicza. Przede wszystkim bilety są dużo droższe w porównaniu do konkurencji (nawet do 50%). Kolejną kwestią jest brak możliwości skorzystania biletu w wersji elektronicznej. Nawet w przypadku, gdy nie masz bagażu rejestrowanego musisz czekać na to, aby pani w okienku wydrukowała bilet lotniczy. Na plus to, że dość łatwo odzyskać pieniądze w przypadku anulowania biletu z winy linii lotniczych.

Inne linie

W zależności, gdzie będziesz lecieć, możesz się natknąć na wiele innych linii lotniczych, takich jak: Air Canada, Air France, Lufthansa, czy Condor. Omawianie ich wszystkich nie ma sensu, zwłaszcza, że jeśli chodzi o loty u nas w Polsce to opisane przeze mnie linie, pokrywają spokojnie 3/4 lotów.

Podróż na lotnisko

Taksówki

Najprostszym sposobem, ale i zarazem najbardziej kosztownym, jest znalezienie samodzielnie wolnej taksówki. Z reguły będziesz ją rezerwować telefonicznie, jednak wiążą się z tym pewne komplikacje. Przede wszystkim Ty i obsługa centrali telefonicznej musicie posługiwać się tym samym językiem. Nawet jeśli uda Wam się dogadać, moim zdaniem warto poprosić o pisemne potwierdzenie SMS-em, w którym poza lokalizacją odbioru, jak i docelową, należy także ustalić cenę za przejazd. Dodatkowo pamiętaj o bezpieczeństwie. Nie wszystko co wygląda na taksówkę, musi nią być w rzeczywistości. Moja rada: zawsze jak przylatujesz do obcego kraju, najpierw ogarnij sobie Internet w komórce, a później zacznij szukać taksówki.

Uber, Bolt (i inne)

Korzystanie z taksówek poprzez aplikacje typu Uber jest bardzo popularnych sposobem podróżowania w Polsce. Niestety w wielu krajach, takich choćby Grecja, Cypr, czy Albania tego typu przedsiębiorstwa zostały zakazane. Stąd też uczulam Cię, aby nie zakładać z góry, że w danym kraju na pewno działa Uber lub jego odpowiednik. Najlepiej samemu przed wyjazdem sprawdzić to na stronie danej aplikacji. Pamiętaj też, że nawet jeśli skorzystasz z Ubera w kraju, gdzie jest on dostępny, może on nie działać z Twoją Polską kartą płatniczą. Najlepiej wtedy podpiąć pod Twoje konto kartę Revolut, która umożliwia płatności międzynarodowe.

uber
Wykaz miast gdzie działa Uber

Pociąg

Transport kolejowy może być koniecznością, gdy wylot jest z odległego o kilkadziesiąt kilometrów miasta, a nie masz do dyspozycji własnego auta. W przypadku polskiego Intercity możesz łatwo kupić bilety przez Internet i nawet korzystać z nich w formie elektronicznej. Jest to faktycznie bardzo wygodne rozwiązanie, gdy dworzec PKP jest dobrze skomunikowany z lotniskiem. Nie wypowiem się, jak wygląda podróżowanie pociągiem w innych krajach, natomiast na pewno licz się z tym, że im bardziej na zachód od Polski, ceny biletów mogą drastycznie rosnąć (trzeba przyznać, że u nas pociągi są wciąż dość tanie).

Komunikacja miejska

W praktycznie każdym istniejącym kraju, na lotnisku powinien istnieć jakiś przestanek autobusowy. Z reguły są to dedykowane linie podmiejskie, które zatrzymują się w kilku najważniejszych miejscach w mieście (prawie zawsze jest to dworzec). Czasami może być to zwykły autobus. Koszt takiej przyjazdu jest bardzo niski, ale niestety może się wiązać z przejściem do hotelu nawet kilku kilometrów piechotą. Dlatego nie polecam tego wariantu, gdy jesteś w mało bezpiecznym miejscu, jest noc lub upalny dzień. W takich przypadkach chyba jednak lepiej zapłacić za taksówkę.

Własne auto

Pewnym rozwiązaniem jest po prostu podjechać pod lotnisko własnym autem i zostawić je na strzeżonym parkingu. Sam zrobiłem to raz w Polsce, gdy loty miałem z Poznania i odbyło się to bez wielkiego problemu. Z reguły na tego typu parkingach, można rezerwować miejsce przez Internet na kilka dni przed wylotem, aby później na spokojnie dojechać sobie i zostawić auto. Także, jeśli masz zaufanie do tego typu parkingów i nie jeździsz Dodgem Viperem, to jest to opcja do rozważenia.

Wynajem auta

Inną opcją jest wynajem auta. Oczywiście auto będziesz wynajmować po przylocie do danego kraju. Tutaj już jest więcej komplikacji niż w innych przypadkach. Na pewno warto zainteresować się opiniami na temat firmy umożliwiającej najem, uważnie przeczytać umowę (o ile jest to możliwe) oraz robić samemu zdjęcia auta przed wyjazdem. Czasami w niektórych wypożyczalniach możesz mieć problem z przyjęciem Twojej karty płatniczej. Wtedy pozostaje Ci gotówka lub karta kredytowa.

Nocleg

Booking.com

osobiście najbardziej polecam właśnie tą przeglądarkę. Serwis posiada bardzo rozbudowany mechanizm wyszukiwania i selekcjonowania odpowiedniego lokum, co jest niewątpliwie jego największą zaletą. Również baza noclegowa, tak hotelowa jak i prywatne apartamenty, jest wyjątkowo rozbudowana. Kolejnymi plusami są spora baza danych opinii byłych gości, a także całkiem przyjemna aplikacja na telefon. Strona, w zależności od hotelu, daje też możliwość płatności za pomocą serwisu paypal. Ciekawą opcją jest też możliwość rezygnacji z noclegu do jednego dnia przed pojawieniem się w hotelu (zależy od oferty).

Airbnb

Portal, który śmiało można określić, jak rewolucyjnego w kwestii podróżowania. Obecnie jednak, jak dla mnie, zaczyna trochę odstawać od konkurencji. Po pierwsze, przeszukiwanie jest dużo bardziej uciążliwe, niż jak w przypadku booking.com. Po drugie, obecnie na bookingu też znajdują się oferty wynajmu prywatnych apartamentów. W teorii klasyczny airbnb miał być rodzajem płatnego couch surfingu, gdzie osoba, która np. miała jeden wolny pokój w mieszkaniu, była gotowa przenocować Cię za niewielkie pieniądze.

Dziś jednak portal ten funkcjonuje po prostu jako wyszukiwarka dla najmu krótkoterminowego, kierowanego do turystów. Rzadko kiedy spotkasz się tu z właścicielem apartamentu, z reguły dostaniesz jedynie kod do zamka albo informacje jak odebrać klucze i to wszystko. Zapomnij też o codziennym sprzątaniu, czy domowym śniadaniu (to raczej już bardziej w małych hotelach). Pewnie da się znaleźć wciąż osoby, który oferują swoje mieszkanie w dawny sposób, jednak jeśli zależy Ci na kontakcie osobistym z hostem, to lepszym rozwiązaniem będzie couchsurfing.

Couchsurfing

Serwis Couchsurfing umożliwia darmowy nocleg w prywatnych posesjach na zasadzie „wymiany doświadczeń”. Oznacza to, że w teorii tzw. host użycza Ci wolne miejsce do spania u siebie w mieszkaniu, za co Ty jako gość, starasz się odwdzięczyć swoim towarzystwem, możliwością ugotowania obiadu, itp. Brzmi jak bajka? W praktyce nie wygląda już to tak różowo. Obecnie sam portal jest już płatny, tak więc zapomnij o surfowaniu w 100% za darmo.

Druga kwestia to Twoje bezpieczeństwo. Pomimo, że twórcy strony naprawdę starają się zapewnić wszystkim gościom pomoc, nie są wstanie (co logiczne) zweryfikować wszystkich ofert. Dlatego to już Ty podejmujesz ryzyko do kogo jedziesz i na jakich zasadach. Myślę, że oprócz wielu wspaniałych ludzi, których możesz w ten sposób poznać, natkniesz się też na różnego rodzaju świrów, nudziarzy, zboczeńców i naciągaczy. Nie będę Ci ściemniał, sam nigdy nie korzystałem z tego portalu w celu szukania noclegów, ale po rozmowach z osobami, które czynnie surfowały, zalecam Ci zastosować zasadę ograniczonego zaufania.

Po pierwsze, nie surfuj sam(a). Zwłaszcza tyczy się to kobiet. Naprawdę myślę, że nie warto. Wszędzie znajdziesz tani nocleg typu airbnb, gdzie będziesz czuć się bezpiecznie (w razie sytuacji podbramkowej różnego rodzaju kulty religijne powinny pozwolić Ci u nich przenocować za darmo). Po drugie, zastanów się trzy razy, czy nocować u samotnego mężczyzny, w kraju gdzie kobiety mają ograniczone prawa (tyczy się płci pięknej rzecz jasna). Po trzecie, zawsze miej działający telefon w pogotowiu, a najlepiej poinformuj kogoś znajomego o Twojej sytuacji i starajcie się raz na dwanaście godzin do siebie dzwonić.

Przydatne linki

Noclegi:

https://www.couchsurfing.com/

https://www.airbnb.pl/

https://www.booking.com/

Loty:

https://www.kiwi.com/pl/

https://www.kayak.pl/

https://www.fly4free.pl/

https://www.esky.pl/

Transport:

https://www.rome2rio.com/

Oczywiście zajrzyj też do mojej poprzedniej część odnośnie cyfrowego nomadyzmu: Cyfrowy nomadyzm #1: podstawowe informacje

Stay in the Loop

Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

Ostatnio dodane

- Advertisement - spot_img

Powiązane wpisy